Lokality

P1060069Březina – Mrtvák

Zatopený lom. Je asi 13 km od Moravské Třebové, směrem na Letovice, obec Březina. Místní to dost znají, takže je jednoduché se doptat. Autem se dá dostat  až téměř k lomu, potom asi 400m pěšky polní cestou – ze začátku je úzká, takže tam auto neprojede.Lom je nádherný, může mít tak 300×100 metrů. Úplně modrá voda a krásně čistá, ze břehu je vidět asi do 3 metrové hloubky. Donedávna tam nebyl žádný život (odtud  ten název). Vstup do vody je ideální – železné schůdky. V poslední době se kvalita vody rapidně zhoršila hlavně kvůli zarybnění a v létě kvůli velkému počtu koupajících se. Viditelnost je závislá na ročním období a je značně proměnlivá. Maximální hloubka 18 metru. Dno je jílovité – tak 30 cm jde zabořit ruka, takže ztratit nůž nebo baterku je špatný. Jinak je dno celkem členité. Hned od schůdků jsou po dně patníky na  okružní jízdu. Ta tě zavede k jednomu vozíku,  ozdobenému vánočnímu stromečku, potopeném autu a ve 6 metrech je plošina.  Lom je soukromém pozemkem. Na lomu je naše potápěčská základna.

 

Blansko lomBlansko

Zatopený kamenolom u železniční zastávky Blansko. Příjezd směrem od Brna, odbočka na Macochu, podjet pod silnicí přímo k lomu. Pozor k lomu je přístup pouze přes železniční trať. Řasy, okouni, karasi, kapři. Průměrná hloubka cca 8 m, korytem dna pak asi 12. U sjezdu k vodě nejhlubší místo vpravo až 18 m, ale je zde hnilobné zapáchající bahno. K lomu je možno přijet i ze západní strany přes prostory vlakového nadraží po dohodě s přednostou.

 

 

LeštinkaLeštinka u Skutče

Jedna z nejvyhledávanějších potápěčských lokalit ve východních Čechách se nachází v malebném prostředí Českomoravské vrchoviny mezi obcemi Skuteč a Leštinka cca 25 km od Chrudimi.  Jedná se o žulový lom se zajímavým podvodním reliéfem,  podvodním životem a podvodním skanzenem. Maximální hloubka  28m.

 

 

DSCN2268Svobodné Heřmanice

Zatopený břidlicový lom se nachází mezi Opavou a Krnove. Velmi potapěči vyhledávaná a oblíbená lokalita.Jde o břidlicový lom, délka 500 m, šířka asi 30-70 m, hloubka asi 36 m. Jedná se o koryto svažující se doprostřed lomu. Běžný vstup do vody je na severní straně s železnou lávkou. Odtud v hloubce asi 17 m je ukotvená řetězy ponorná kabina Permon – velký keson, ve kterém probíhaly historické pokusy s dlouhodobým pobytem člověka pod vodou. Nejsou tu žádné rostliny, ryb málo. Soška Mořské panny je v 15 metrech hloubky v koruně keře. Srdcová záležitost naší Holomócké kliky 🙂

 

KřetinkaLetovice – Křetinka

Přehrada Křetínka se nachází na cestě z Letovic do Poličky silnice 2. třídy číslo 365. Je zde více míst odkud se dá potápět. Nejznámější je přístup od „Šutru“ je to hned za hrází malé parkoviště, kde je velký balvan. Ponor vede podél stěny k hrázi. Pozor je třeba počítat, že u hráze je bezpečnostní pásmo, které by jste neměli porušit. Dál pokud budete pokračovat po silnici, tak dorazíte až k mostu kde je zátoka. Zde se dá vést ponor kolem celé zátoky. Je zde spousta ryb. Ve zbytcích pařezů jsou úhoři a lze zde zahlédnout i sumce.

Komentáře jsou uzavřeny.